تنگی نفس چیست؟

chest pain

تنگی نفس به صورتهای مختلف بروز می کند و فرد آن را به شکل های مختلف حس می کند . موارد زیر شکلهائی از احساس تنگی نفس است :

  • احساس عدم توانائی نفس کشیدن ( نمی توانم نفس بکشم ) .

  • احساس عدم توانائی بیرون دادن هوا ( نفسم بیرون نمی آید ) .

  • احساس خستگی هنگام راه رفتن ( خسته میشوم ) .

  • احساس سنگینی قفسه سینه ( چیزی روی سینه من سنگینی می کند ) .

  • احساس کم آوردن نفس ( نفس کم می آ ورم ) .

ادامه مطلب


خلط چیست؟

phlegm

در مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی سلولهای ترشح کننده موکوس وجود دارند که با ترشح موکوس ، سطح مجاری هوائی را مرطوب و لغزنده نگه می دارند. موکوس با ایجاد یک لایه ژله ای در سطح مجاری هوائی باعث به دام افتادن میکروبها و ذرات ریز معلق در هوا می شود . مژکهائی در سطح مجاری هوائی وجود دارند که به صورت مداوم یک حرکت شلاقی آهسته به سمت دهان دارند . این حرکت باعث بیرون رانده شدن موکوس میشود . در حالت نرمال حجم موکوس در حدی نیست که فرد متوجه دفع آن بشود . اما در صورتیکه حجم موکوس زیاد باشد این حجم به صورت خلط دفع میشود . بر اساس ذرات ، میکروبها و سلولهائی که در خلط وجود دارند ، رنگ خلط متفاوت است.

ادامه مطلب


سرفه چیست؟

whooping cough

سرفه واکنش دفاعی بدن به بسیاری از عوامل محرک و یا آسیب رسان ریه است .سرفه میتواند به صورت ارادی و یا رفلکسی ایجاد شود. هنگام سرفه ، بدن با انقباض عضلات بازدمی هوا را با سرعت بسیار بالا از ریه ها خارج می کند . این امر منجر میشود ترشحات و یا ذرات ریز مزاحم از ریه خارج شوند اگر رفلکسهای سرفه در فردی ضعیف بشود و یا از بین برود ( مثلا در هنگام کاهش سطح هوشیاری ویا ضعف عضلانی ) عدم دفع این ترشحات و ذرات و همچنین ورود ناخواسته میکروبهای دهان به ریه منجر به بروز عفونت میشود . هرچند سرفه یک رفلکس طبیعی است اما در بسیاری از بیماریهای ریوی به علت تحریک گیرنده های سرفه ، این رفلکس طبیعی تبدیل به یک علامت آزار دهنده میشود .

ادامه مطلب


سردرد

همه ما به نوعي سردرد را تجربه كرده ايم و آن را مي شناسيم . بطور معمول سردرد به يكي از اشكال زير انسان را درگير    مي سازد :
1) سردرد در جريان بيماري هاي ساده و كم خطر مثل سرماخوردگي
2) سردردهاي مزمن كه خودشان يك بيماري مستقل هستند و بعلت بيماري ديگري بوجود نمي  آيند مثلاً ميگرن و يا سردردهاي تنشي . اين نوع سردردها اگرچه خطرناك نيستند ولي كيفيت زندگي شخصي را بشدت پايين مي آورند .
3)سردردهايي كه بعلت يك بيماري خطرناك بوجود آمده باشد مثلاً خونريزي مغزي يا تومور مغزي كه گرچه ناشايع انرولي توجه و دقت زيادي را طلب مي كنند .

ادامه مطلب


سردردهاي ثانويه

علل سردردهاي ثانويه :
1-    عفونت ها :                   63%
2-    ضربه به سر :               4%
3-    بيماريهاي عروقي مغز :    1%
4-    خونريزي زير عنكبوتيه :    كمتر از 1% 
5-    تومورهاي مغزي :           كمتر از 1/0 %

ادامه مطلب